کارگاه فیلمنامه نویسی

کارگاه: فیلمنامه نویسی
مدرس : استاد فریدون فرهودی
دوره در 10جلسه سه ساعته برگزار خواهد شد.
تاریخ شروع کارگاه:
شنبه 95/4/26

هزینه برگزاری:400.000 تومان می باشد.
طبق هماهنگی صورت گرفته با موسسه ی کنش معاصر
با ثبت نام از طریق سایت پلاتو میتوانید هزینه کارگاه ها را در دو قسط پرداخت کنید.
قسط اول:پرداخت آنلاین از طریق سایت
قسط دوم:پرداخت حضوری به آموزشگاه(از نیمه دوم کارگاه)

۲۰۰,۰۰۰ تومان

قابل رزرو نیست

شناسه محصول: کارگاه فیلمنامه نویسی دسته:

توضیحات

فریدون فرهودی در یکی از روزهای بهمن سال ۱۳۳۰ در زنجان به دنیا آمد، اما دوران کودکی و نوجوانی را در خوزستان سپری کرد و در خانواده ای فرهنگی تربیت شد.
پدرش، کارمند پست و تلگراف و مادرش معلم آموزش و پرورش بود و از دوران کودکی با نمایشنامه و تئاتر آشنا شد. پدرش، نمایشنامه هایی را اجرا می کرد و گاهی نیز نقشی به پسر ۷ ساله اش می داد. بنابراین، فرهودی از همان دوران کودکی به تئاتر، سینما و فیلم دیدن علاقه مند شد و گرایش او به نوشتن احتمالاً ریشه در همین دوران دارد. در زمان کودکی با کمک پدرش که ساز می زد مختصری با نوازندگی هم آشنا شد. او برای تحصیل در دوره دبیرستان، رشته ریاضی-فیزیک را برگزید اما برای ادامه تحصیل به سوی هنر روی آورد و در رشته بازیگری- کارگردانی تئاتر دانشکده هنرهای دراماتیک به تحصیل پرداخت. از استادان او می توان به دکتر هوشنگ کاووسی، استاد حمید سمندریان و اسماعیل شنگله اشاره کرد. فرهودی در نمایش های کرگدن و ملاقات بانوی سالخورده (حمید سمندریان) به ایفای نقش پرداخت و برای پایان نامه دانشگاه نمایشنامه گوشه گیران آلتونا را کارگردانی کرد که هایده حائری و فرزانه نشاط خواه بازیگران آن بودند.
بازیگری در چند فیلم کوتاه از تجربیات فرهودی پس از دوران دانشجویی و اولین کار او در سینمای حرفه ای اجرای نقش کوتاهی در فیلم زیر پوست شهر (فریدون گله) بود. فرهودی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در آنجا واحدهایی مرتبط با رشته مورد علاقه اش گذراند، اما بدون گرفتن مدرک پایان نامه به ایران بازگشت و شروع به کار کرد.
فرهودی همچنین ایفای نقش هایی در نمایش حادثه در صبح پاییزی (معارفی) و مجموعه تلویزیونی برده رقصان (……) را به عهده داشت.
اولین تجربه فرهودی در مقام فیلمنامه نویس، نگارش فیلمنامه پانزده دقیقه ای به نام «بازدید» بود که سال ۱۳۵۹ آن را نوشت ولی ساخته نشد و اولین فیلمنامه ساخته شده توسط او فیلمنامه اقتباسی کیف بود که بر اساس داستانی از هژیر آزاد آن را نوشت و خود نیز آن را کارگردانی کرد. مجموعه تلویزیونی در خانه صورت سنگی عنوان اولین فیلمنامه سینمایی است که توسط فرهودی نوشته شد و با وجود علاقه بسیار او به این متن، تبدیل آن به فیلم مسیر نشد. صورت سنگی بر اساس داستان خیلی کوتاهی از فرانک او کانر نوشته شد که به اعتقاد فرهودی کاملاً ایرانیزه شده بود.
فیلمنامه یکی از آن روزها نوشته رودلفوا اوزیگلی، نویسنده کلمبیایی توسط فرهودی ترجمه و فیلم تلویزیونی که بر اساس آن ساخته شد یکی از موفق ترین مجموعه های آن دوران بود. کارگردانی این سریال را که خیلی ها به نام دلموند و ایندولند می شناختند، خود فرهودی بر عهده داشت.
این فیلمنامه نویس، کار در تلویزیون را با کارگردانی مجموعه های آینه و جاده و همین طور مجموعه هایی برای کودکان ادامه داد و پس از مدتی تصمیم گرفت از تلویزیون فاصله بگیرد و به پیشنهاد داود میرباقری، خلاصه فیلمنامه ساحره را با اقتباسی از داستان عروسک پشت پرده (صادق هدایت) بنویسد و آن را به همراه یک فیلمنامه سه اپیزودی به حوزه هنری ارائه دهد.
فرهودی از سال ۷۰ به بعد در حوزه هنری باقی ماند. ابتدا در جلسات شورای فیلمنامه شرکت می کرد و بعد از آن، اداره کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی را بر عهده گرفت و بسیاری از شاگردان خود را با دنیای حرفه ای فیلمنامه نویسی آشنا ساخت. در این دوره فعالیت فرهودی در تلویزیون به طور چشمگیری کاهش یافت. او فیلمنامه ساحره را به میرباقری ارائه داد و بر اساس نقطه نظرات کارگردان، آن را بازنویسی کرد. فرهودی در این باره توضیح می دهد:«من و داود کنار هم نشستیم، صحبت کردیم و نسخه ای را که مدنظرش بود برای او نوشتم. اما فیلمنامه، آن چیزی نبود که من می خواستم.»
فرهودی، سپس فیلمنامه دختری با کفشهای کتانی را با مشارکت پیمان قاسم خانی نوشت. که البته این مشارکت به شکل همکاری در نگارش نبود. رسول صدر عاملی، فیلمنامه قاسم خانی را به فرهودی ارائه داده بود تا آن را بازنویسی کند. فرهودی در این زمینه اعتقاد دارد که حاصل کار، فیلمنامه قاسم خانی بود و نه فیلمنامه او، فیلم دختری با کفشهای کتانی بر اساس فیلمنامه ای بین این دو نسخه ساخته شد به همراه نقطه نظرهایی از صدر عاملی.
فرهودی، سپس فیلمنامه تکیه بر باد را بر اساس داستان تراژدی آمریکایی برای داریوش فرهنگ و فیلمنامه تیک را برای اسماعیل فلاح پور نوشت. پسران مهتاب نیز فیلمنامه ای از مهدی ودادی بود که فرهودی با همکاری علیرضا کاظمی پور و حمید گرشاسبی، آن را اصلاح کردند. آنها قصد داشتند این فیلمنامه را بر مبنای شورش بی دلیل تغییر بدهند اما تغییرات اجرایی، آن قدر زیاد بود که همه را نارضای کرد. او همچنین مشاوره فیلمنامه های غزل و سفر به فردا را نیز به عهده داشت.

فیلم شناسی

ساحره (داود میرباقری- ۱۳۷۸)، دختری با کفشهای کتانی (رسول صدر عاملی-۱۳۷۹)، تکیه بر باد (داریوش فرهنگ-۱۳۸۰)، تیک (اسماعیل فلاح پور-۱۳۸۱)، غزل (زهتابی-۱۳۸۲)، پسران مهتاب (مهدی ودادی-۱۳۸۱) و سفر به فردا ( محمد حسین حقیقی-۱۳۸۲)

مجموعه های تلویزیونی

سبز در پاییز (فریدون فرهودی-۱۳۶۰)، بازگشت به خانه (مسعود نوابی-۱۳۷۹)، دردسر والدین ( مسعود نوابی-۱۳۸۱)، زمانی برای زیستن (پوران درخشنده-۱۳۸۳).
منبع:ماهنامه فیلمنامه نویسی فیلم نگار ۲۹

مکان برگزاری کارگاه

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کارگاه فیلمنامه نویسی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *